Cilt Bakımı

Solgun cilt için maske yapımı – Solgun ciltler için öneriler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Cildin susuz kalıp aşırı kuruması veya çevresel faktörler cildinizin solgun görünmesine sebep olabilir. Özellikle kış yaklaşırken cilt kurumaları da artabilir. Solgun görünümlü ciltlere canlılık kazandırmak için çok uğraşmadan uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Elimizden geldiği kadar sizlere doğal yöntemler ile bu problemlerin üstesinden gelmeniz konusunda öneriler de bulunacağız. Hem tüketimin önüne geçip kendiniz evde kendi malzemeleriniz ile ürünler üretebilirsiniz hem de paranız ile size zarar vereni değil üretim yapıp size fayda vereni bulmuş olacaksınız. En basitinden günlük su ihtiyacınızı giderdiğiniz de dahi cildinizdeki kurumaların bir nebze üstesinden gelebilirsiniz. Çok zor değil, günlük 7-8 bardak suyu herkes içebilir.

Solgun Ciltler İçin Yoğurt ve Bal Maskesi

Öncelikle yoğurt ve bal gerek bedeniniz gerekse cildiniz için besleyici besin maddeleri içermektedir. Her ne kadar cildi besleyen ürünleri kullanacak olursanız olun, cildin başlıca ihtiyaç duyduğu vitaminler olan E,A ve C vitaminlerini besin programınıza oturtmanız gerekir. Yoğurt ve bal maskesinin yapımı oldukça kolaydır. Bu maske yüzünüzü nemlendirerek, yüzünüze canlılık katacaktır.

1 yemek kaşığı balı,
2 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın.
Bu karışıma bir yemek kaşığı zeytinyağı ile iki üç damla limon suyu ekleyin ve iyice karıştırın.
Daha sonra bu karışımı yüzünüze sürün ve 10-15 dakika bekleyip, yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Solgun Ciltler İçin Bezelye Maskesi

Çevresel faktörlerin hepsi ( sigara dumanları, egzoz dumanları, nem, kuruluk…) cildinize uzun süreli zararlar vermektedir. Bu zararlardan başlıca olanı ve en çabuk gözlemlenebileni cilt kuruluğudur. Klasik tariflerin ötesinde olan bezelye maskesi ile cildiniz eskisinden daha da canlı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olacaktır. Bu tarifin sahibi Ender Saraç’tır.

Öncelikle,
2 su bardağı bezelyeyi ezdikten sonra üzüm pekmezi ile karıştırın.
1 yumurtanın akı ve yarım fincan sıvıyağı bu karışıma ekleyin.
1 çay kaşığı unu da ekleyerek maske kıvamına gelene kadar karıştırın.

Bu maskeyi gece yatarken yüzünüze uygulayın ve sabah kalktığınızda yüzünüzü bol su ile yıkayıp, gül suyu ile temizleyin.

Solgun Ciltler İçin Papatya Maskesi
Papatya maskesini papatya yağı kullanarak elde edebilirsiniz. Papatya yağı cildi besleyerek, nemlendirir ve cildinizin canlılığını tekrar kazanmasını sağlar.

4 tatlı kaşığı yoğurt ile 1 tatlı kaşığı papatya yağını iyice karıştırın.
Karışımı cildinize uygulayın, 10-15 dakika bekletin ve bol su ile yıkayın.

Bu karışımı en az iki hafta uygulayın, iki hafta sonunda cildinizde ki canlılığı gözlemleyebilirsiniz. Uygulayacağınız günleri kendiniz seçebilirsiniz, dilerseniz iki günde bir dilerseniz de üç günde bir uygulayabilirsiniz.

Not: Papatya yağı yerine başka yağlarda kullanabilirsiniz. Bunlardan bazıları; sandal ağacı yağı ya da kayısı çekirdeği yağıdır.

Önemli noktalardan biri, cildinize bu maskeleri uygularken kullandığınız makyaj malzemelerine dikkat etmeniz gerekir. Bir taraftan cildinize yapıcı etki uygularken bir taraftan da yıkıcı etki uygulamayın. Doğal makyaj ürünlerine yönelerek ya da evde kendiniz makyaj ürünleri yaparak cildinize layık olduğu bakımı yapmış olursunuz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir