Saç bakımı

Saçlarını İlk Kez Boyatacaklara 7 Harika Öneri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Dış görünümünüzde değişiklik istediğinizde yapabileceğiniz en iyi şey, saç modelinizi değiştirmek veya saçlarınızı boyatmaktır. Çünkü farklı bir saç rengi size ihtiyacınız olan değişikliği verir ve ruhen çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Cilt ve göz renginizle uyumlu bir renk tespit ederek saçlarınızı boyayabilir ve güzel görünebilirsiniz. Gözlerinizi ön plana çıkarmak, cildinizi daha canlı göstermek ya da saçlarınızın hacimli görünmesini sağlamak tamamen seçtiğiniz saç rengi ile ilgilidir. Bu yüzden kendinize uygun bir renk seçmek bu noktada büyük önem taşır. Eğer saçlarınızı ilk defa boyatacaksanız dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. İşte bu yazımda size bunlardan bahsedeceğim. Hazırsanız başlıyoruz 🙂

Saçlarını İlk Kez Boyatacaklara Tavsiyeler

Saçlarınızı daha önce kendiniz hiç boyamadıysanız ilk işlemi kuaförde yaptırmanızı tavsiye ederim. En azından nasıl yapıldığını görebilir ve daha sonra bunu kendi başınıza yaparken saçlarınıza zarar verme ihtimaliniz daha az olur.

saçlarını ilk kez boyatacaklara öneriler

Saç Nasıl Boyanır? İlk Defa Boyayacaklar İçin Bilgiler

1) Saçlarınızı ilk defa boyatıyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey renk seçimidir. Göz renginizi ve ten renginizi göz önünde bulundurarak bir renk seçmeye gayret etmelisiniz.

saç rengi seçimi

2) Kendi doğal renginizden çok farklı bir ton seçmemenizde fayda var. Doğal saç renginizden birkaç ton koyu ya da açık bir renk seçebilirsiniz. Değişiklik katmak istiyorsanız saçlarınıza yaptıracağınız gölgeleri daha baskın tonlardan tercih edebilirsiniz. Eğer kendi saç renginize yakın bir ton yapacaksanız, evde kendi kendinize boyamanız mümkün. Ancak gölge kazandırmak ya da uçları farklı renkte boyamak istiyorsanız profesyonel destek almanız kaçınılmaz oluyor.

gölgeli saç

3) Ünlülerin saç renkleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak saç rengini beğendiğiniz ünlünün cilt tonu ve göz renginin ne olduğu oldukça önemli. Bu seçimi yaparken sizin özelliklerinizi barındıran bir ünlünün saç renkleri arasından seçmelisiniz.

ünlülerin saç renkleri

4) Sizinle aynı göz rengine ve cilt tonuna sahip kişilerin saç renklerine bakarak fikir edinebilirsiniz. Saçlarınız koyu bir tona sahipse ve siz de açık tonlarda bir renk seçtiyseniz saçlarınızın öncesinde açma işlemine maruz kalması gerekir. Buna saçlarınızın bu işlem için güçlü olup olmamasına göre karar vermelisiniz.

küllü saç rengi

5) Eğer saçlarınızı evde boyamaya karar verdiyseniz mutlaka öncesinde saç boyalarına alerjinizin olup olmadığını tespit etmelisiniz. Birçok saç boyası markası bu konuda uyarıları kutularında bulundurur. Kolunuzda ya da farklı bir bölgenizde saç boyasını uygulayarak herhangi bir kaşıntı ya da kızarıklık oluşup oluşmadığını görebilirsiniz. Boya kutularında genellikle doğal saç renginde ne gibi değişiklik yapacağı yer alır. Ancak her zaman bu kutudaki renk, saçınızda aynı durmayabilir. Eğer kesin bir sonuç almak istiyorsanız saçlarınızın alt kısımlarından bir tutamı boyayarak rengi deneyebilirsiniz.Çok koyu ya da istemediğiniz bir tonda bir renkse saçınızın tamamına uygulamadan fark etmiş olursunuz.

saç boyası yan etkileri

6) Saç boyalarını saçlarınız temizken uygulamamanızda fayda var. Hem boyanın tutması hem de saçlarınızı koruması için saçınızın doğal yağı gereklidir. Saçlarınız kirliyken boyamanız daha doğru olacaktır. Saçlarınızın tamamına eşit şekilde boya uygulamak için saçlarınızı 7-8 parçaya ayırarak boyayı sürebilirsiniz. Böylece nereye ne kadar boya sürdüğünüzü bilmiş olursunuz.

saç boyamak

7) Evde saç boyarken bilinmesi ve de dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise boyanın saçınızda ne kadar süreyle kalması gerektiğidir. Kutuda yer alan yönlendirmelere mutlaka uymalısınız. Aksi taktirde saçlarınıza zarar vermeniz kaçınılmaz olacaktır. İnanın bana saçlarınız zarar gördükten sonra tekrar kendine gelmesi için uzun süre ve bakım gerekmektedir. Bu yüzden saçlarınızı boyamadan önce hiç bir adımı atlamadan dikkatli davranmalısınız.

saç nasıl boyanır

Saç nasıl boyanır ile ilgili bilmeniz gereken şeyler bunlar. Saçlarını boyarken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili her şeyi öğrendiğinize göre sıra geldi saç rengi seçmeye 🙂 Saç renkleri kategorimizdeki yazıları inceleyerek kendinize uygun saç rengi seçebilirsiniz.


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir