Saç bakımı

Saç Kuruturken En Sık Yapılan 6 Hata

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saçlarımızı kuruturken veya şekil verme amacıyla fön yaparken hemen hemen birçoğumuz benzer hataları yaparak saçlarımıza zarar veriyoruz. O an yaptığımız hataların sonucunu fark etmiyoruz belki ama uzun vadede bu hatalar kesinlikle güzelim saçlarımızın kırılmasına ve yıpranmasına sebep oluyor.

Saç Kuruturken Yapılan Hatalar

Sizin için en sık yapılan ve saçlarınıza oldukça zarar veren kurutma/fön hatalarını listeledik. Arasından mutlaka sizinde yaptıklarınız vardır, bunlara artık dikkat etmeyi unutmayın 🙂

1) Saç Kurutmaya Sırılsıklam Saçlarla Başlamak

sırılsıklam saç kurutma

Saçlarınızı kurutmaya başladığınız zaman ne kadar ıslak saçlarla başlarsanız o kadar uzun süre ısı kullanmak zorunda kalırsınız. Buda saçlarınız için oldukça yıpratıcı bir şey. Kurutmaya başlamadan önce havlu yardımı ile saçlarınızın nemini almayı unutmayın.

2) Saçlarınızı Fırçaya Sararak Asla Kurutmayın!

saçları sararak kurutmayın

Hemen hemen çoğu kadın saçlarını kuruturken, saçlarını fırça ile sararak direk olarak kurutma uyguluyor. Bunu sakın yapmayın! Saçlarınızı fırçaya sararak yoğun ısı uygulamak saçlarınıza inanamayacağınız kadar çok zarar verecek bir işlemdir.

3) Fırça ve Tarak Seçimine Dikkat Etmemek

tarak fırça seçimi

Saçlarımızı kuruturken kullandığımız fırça ve tarak seçimi de oldukça önemli. Isınan ve saça takılarak kopmalara sebep olan metal fırçalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Doğal hayvan kılı içeren fırçaları veya kemik tarakları kullanmak saçlarınıza hem zarar vermeyecek hem de daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

4) Aceleniz Mi Var? Sıcaklık Ayarı ile Oynamayın!

sıcaklık ayarı

Aslında hepimizin en sık yaptığı hatalardan birisi de yüksek sıcaklıkların saçlarınıza vereceği zararı küçümsemek. Yüksek sıcaklıklarda yapılan kurutma saç uçlarınızın ve saçların kırılmasına ve aşırı zarar görmesine sebep olur. Bu yüzden her zaman düşük sıcaklıkları tercih etmelisiniz. Yüksek sıcaklıkta kurutma yapmak ayrıca saç diplerinizin terlemesine sebep olacağından elektriklenme sorunu da yaratacaktır.

5) Kuruturken Yöne Dikkat Etmemek

saçları kuruturken hangi yönde

Başınızın tepesini kuruturken makineyi yukarı doğru tutmalısınız. Bu saçlarınıza hacim kazandıracaktır. Orta ve uç kısımlarda ise kurutma makinesini aşağı doğru tutarak kabarmaları önleyeceksiniz.

6) Sadece Sıcak Kullanmak

soğuk kullanmak

Saçlarınızın fön işleminden sonra daha parlak görünmesi ve yapılan fönün daha dayanıklı olması için fön makinenizin soğuk özelliğini de kullanmalısınız. Kurutma ve şekillendirme işlemi bittikten sonra makinenizi soğuk tarafa ayarlayarak saçlarınıza son bir rötüş yapın.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir