Saç bakımı

Kış Mevsiminde Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Kış mevsimi saç bakımınıza en fazla dikkat etmeniz ve aksatmamanız gereken mevsimdir. Yağlı saçlar daha fazla yağlanır, kuru saçlar ise normalden daha fazla kurur. Özellikle mevsim değişikliğinden dolayı yaşanan saç dökülmesi kış mevsiminde çok daha fazla kendini gösterir. İşte bu sebeplerden dolayı kışın saç bakımınıza ekstra özen göstermeniz gerekmektedir.

Kışın Saç Bakımı

Kışın saç bakımı için uygulamanız gereken maske tariflerine geçmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Isı Değişimleri

Kışın yapılan en büyük hatalardan birisi çok sıcak su ile duş almak. Hemen hemen hepimiz havaların soğuk olmasından dolayı bu mevsimde normalden çok daha sıcak su kullanarak duş alıyoruz. Peki bunun neresi zararlı diye merak ettiğinize eminim.

Duş aldıktan sonra doğal olarak fön makinası ile saçlarınızı kurutuyorsunuz ve dışarı çıkıyorsunuz. Saçlarınız zaten çok sıcak suya maruz kaldı, birde bunun üzerine fön makinası ile saçlarınızı kuruttunuz ve dışarı çıktınız. Saçlarınıza yaşattığınız bu ani ısı değişimleri saçlarınızın çok fazla yıpranarak kırılmasına ve zarar görmesine sebep olacaktır. Bu yüzden kış mevsiminde saçlarınızı olabildiğince az yıkamaya özen göstermeniz en önemli şeylerden birisidir.

Saçlarınıza ısı değişimi yaşatmamak adına saçlarınızı kurutmadan dışarı çıkmak da saçlarınız için oldukça zararlı. Islak saçlar ile dışarı çıktığınızda soğuk havanın etkisi ile saçlarınız donarak kırılacaktır.

Nemlendirmek

Soğuk havaların saçlarınızı kuruttuğunu yazının en başında söylemiştim. Bu yüzden kışın mutlaka saçlarınızı nemlendirmelisiniz. Nemlendirmek için özel nemlediriciler kullanabileceğiniz gibi biraz sonra bahsedeceğim nem maskesini de uygulayabilirsiniz.

Kışın Saç Bakımı İçin Nem Maskesi

nem maskesi

Yumurta ile hazırlayacağınız nem maskesi hem saçlarınızı nemlendirecek hem de içeriğindeki yağ ve protein sayesinde saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı yapacaktır. Kışın saç bakımı için uygulayabileceğiniz en kolay ve en etkili maskelerden birisidir.

Hazırlanışı:

1 adet yumurtayı bir kaba koyarak iyice karıştırın. (Eğer saçlarınız uzunsa ve bir yumurtanın yetmeyeceğini düşünüyorsanız 2 yumurta da kullanabilirsiniz.) Oluşan karışımı saçlarınıza masaj yaparak yedirin ve yaklaşık 25-30 dakika kadar saçlarınızda bekletin. Daha sonra ılık su ile saçlarınızı iyice temizleyin. Bu karışımı 2 haftada 1 uygulamanız önerilmektedir.

Eğer yağlı saç tipine sahipseniz yumurtanın sarısını kullanmamalısınız. Yumurtanın sarısı saçlarınızı yağlandıracağı için sadece yumurta akını kullanmanız yeterlidir.

Kışın saç bakımı için yukarıda belirttiğimiz önerilere dikkat etmenizi ve nem maskesini uygulamanızı şiddetle tavsiye ederim.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir