Saç bakımı

Saç Derisi Kaşıntıları İçin Doğal Maske Tarifleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saç derisi kaşıntısı hemen herkesin başına gelebilen, can sıkıcı bir durumdur. Saç derisinin kaşınmasının birçok farklı sebebi olabilir. Kuruluk, yağlanma, kimyasal içerikli şampuanı fazla kullanmak, çok fazla saç şekillendirici ürün kullanmak, kepek gibi sebepler kaşınmaya yol açabilir. Birçok saç bakım ürünü de saç diplerinde kuruluğa ve kepeğe yol açtığı için kaşınma yapabilir. Eğer kimyasal içerikli ürünler kullanıyorsanız bu ürünleri kullanmayı bıraktığınızda kaşıntı geçebilir. Bitkisel içerikli saç bakım ürünleri kullanmanızda fayda var. Ayrıca saçları her gün yıkamak da kaşıntıya yol açabilir. Saçlarınızın yağ dengesini bozmamak için gün aşırı yıkanmalı ve günde 2 kez taramalısınız. Bütün bunlara rağmen saç derinizdeki kaşıntı geçmiyorsa evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz bir maske ile bu kaşıntıyı durdurabilirsiniz. İşte saç derisi kaşıntısı için doğal maske tarifleri.

Zeytinyağı Maskesi

Bu maskeyi hazırlamak için 2 çorba kaşığı limon suyu, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 2 çorba kaşığı suya ihtiyacınız var. Bu malzemeleri bir kase içerisinde karıştırdıktan sonra saç derinize hafifçe masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu karışımı saçlarınızda yaklaşık 20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. İki haftada bir tekrarlayarak kaşıntının tamamen geçmesini sağlayabilirsiniz.

Hint Yağı Maskesi

Hint yağı kaşıntıyı gidermesinin yanında saçlarınıza da bakım yapacaktır. Saçlarınızın eski sağlığına kavuşması için bu maskeyi haftada bir yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler ise;

  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı hint yağı
  • 1 yemek kaşığı alkol
  • 1 çay kaşığı tuz

Bir kase içerisinde bu malzemeleri iyice karıştırın. Daha sonra saç derinize masaj yaparak uygulayın. 2 saat beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Brokoli Maskesi

Saç derisi kaşıntısı için brokoli önemli bir besindir. Bunun yanı sıra maskede yer alan mayonez saç diplerinizdeki kuruluğu giderirken zeytinyağı ise bakım yapar. Bu maske için püre haline getirdiğiniz brokoliye mayonez ve zeytinyağını ekleyerek iyice karıştırın ve karışımı saç diplerinize yedirin. En fazla 15 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Saçlarınız ılık su ve bitkisel bir şampuan ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi düzenli olarak uygularsanız saç diplerinizdeki kuruluğun ve kaşıntının sona erdiğini ve saçlarınızın çok daha parlak olduğunu görebilirsiniz.


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir