Saç bakımı

Kışın Saç Bakımı İçin Nemlendirici Saç Maskesi Tarifleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bakımlı saçlara ulaşmanın yolu saç bakım maskelerinden geçiyor. (Tabi ki düzenli yapmayı ihmal etmezseniz! :)) ) Saçlarınıza bakım yaparken mevsime göre bakım maskelerini değiştirmenizde fayda var. Saçlarınızın bakım ihtiyacı yaz mevsiminde farklı kış mevsiminde farklıdır. Kış aylarında genellikle kuru ve sert havalar saçları yıpratır. Kuruyan hava ile birlikte saç dökülmeleri ve kırılmaları çoğalır. Saçlarınız kış aylarında daha çok elektriklenir, kabarır, kırılır ve cansız bir görünüme ulaşır. Bu yüzden kış mevsiminde saçlarınıza daha çok nemlendirici maskeler uygulamalısınız. İşte saçlarınıza kaybettiği nemi yeniden kazandıracak nemlendirici saç bakım maske tarifleri

Hindistan Cevizi Sütü Maskesi

Hindistan cevizi hem cilt hem de saç için çok yararlı bir besin. Yağı da sütü de saç bakım için kullanılıyor.  Hindistan cevizi sütünün kullanıldığı bu maske saçlarınızın hem köklerine hem de uçlarına nem kazandıracak.

hindistan cevizi saç maskesi

Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 1 adet yumurta
  • 1 kahve fincanı Hindistan cevizi sütü
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Bir kase içerisinde yumurtayı iyice çırptıktan sonra diğer malzemeleri de ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı saç diplerinizden itibaren iyice yedirerek tüm saçınıza sürün. Bir süre saç diplerinize masaj yaparak karışımın iyice saçlarınıza nüfuz etmesini sağlayın. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayarak arındırabilirsiniz. Bu maske içerisinde yumurta olduğu için yıkanırken kesinlikle sıcak su kullanmayın. Soğuğa yakın ılık su ile durulamalısınız.

Nemlendirici Maske Tarifi

Eğer saç dipleriniz ve saç uçlarınız çok kuruduysa bu maske saçlarınızı kendine getirecektir. Saçları hem nemlendiren hem de iyileştirici bakım yapan bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz. Balın nemlendirici etkisi saçlarınıza parlaklık kazandırır ve aynı zamanda kırıkların görünümünü de iyileştirir.

bal ve yağ ile nemlendirici maske

Gelelim malzemelere;

  • 2 yemek kaşığı doğal yağ. (badem yağı, avokado yağı ya da Hindistan cevizi yağı olabilir. Birini seçmeniz yeterlidir.)
  • 1 yemek kaşığı bal

Seçtiğiniz doğal yağ içerisine balı ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra bir tencere üzerinde benmari usulü bu karışımı ısıtın. Bal ve yağ ısındığı zaman çok daha iyi karışacaktır. Çok fazla sıcak olmasına fırsat vermeden ocaktan alın ve karışımı saç diplerinizden başlayarak saçlarınızın her tarafına iyice yedirin. Tüm saçlarınıza sürdükten sonra bir bone ile saçlarınızı kapatırsanız yağın çok daha iyi nüfuz etmesini sağlamış olursunuz. Yağı saçlarınızda 30 dakika kadar bekletin. Ilık su ile durulayıp şampuanlayarak saçınızdan arındırın.


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir