Soru-Cevap

Ramazanda Diyet Nasıl Yapılır? Ramazanda Nasıl Kilo Verilir?

tarafından tarihinde yayınlandı.
Sevda Sormuş;

Merhaba;
Bildiğiniz gibi Ramazan ayına girdik 🙂 Oruç tutuyorum ve tabi ki her kadın gibi bende fazla kilolarımdan kurtulmak istiyorum.. Ramazandan nasıl kilo verebilirim? Ramazana özel diyet önerileriniz varsa duymak isterim. Şimdiden teşekkürler

Cevap

Merhaba Sevda Hanım 🙂
Sorunuz hemen hemen her kadını ilgilendiriyor. Ramazan aylarında sizin gibi birçok kadın hem dini görevini yerine getirmek, hem de kilo vermek istiyor. İlk olarak bilmeniz gereken en önemli şey sahuru atlamamak. Ramazanda hem oruç tutup hem de kilo vermek isteyen kadınlar hep aynı yanlışı yapıyor ve bunu daha az yemek yemek olarak görüyor. Bu çok yanlış bir hareket, eğer öğünleri atlayıp daha az yemeye çalışırsanız asıl kaybetmeniz gereken şey olan yağlarınızı değil de kaslarınızdan kilo kaybedersiniz. Bu hem sağlıksız olmanızı hem de verdiğiniz kiloları geri almanıza sebep olduğu gibi yalancı bir kilo kaybıdır.

Ramazanda Kilo Vermek

Ramazanda diyet yaparak, ramazanda kilo vermek için size bir diyet vereceğim ve bu sayede ramazanda yaklaşık 10 kilo vereceksiniz. En önemlisi ise bu sağlıklı bir kilo kaybı olacak. Hem ibadetlerinizi yerine getirecek hem de sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız. Ramazanda kilo vermenin en sağlıklı ve kolay yolu 3 öğün yemek yemekten geçer. İftar + 1 öğün + sahur olmak üzere toplam 3 öğün yemelisiniz

Ramazanda Nasıl Kilo Verilir?

Öncelikle iftarınızı çorba ile açmalısınız. Sonrasında ise hemen ana yemeğe başlamamalısınız. Biliyorum tüm gün aç kaldınız ve doğal olarak tıka basa yemek istiyorsunuz ancak bu çok yanlış bir hareket olacaktır. Çorbanızı içtikten sonra yaklaşık yarım saat kadar miğdenizi ve tabi ki vücudunuzu dinlendirmelisiniz. Daha sonra ana yemeğe geçmelisiniz. Yemeğinizi bitirdikten yaklaşık 3-4 saat sonra ise meyve ve kuruyemiş gibi gıdalar tüketerek ikinci öğününüzü yemelisiniz.

Oruç tutmanın en büyük zorluğu verdiği yorgunluk hissidir. Bunu atlatmak için kan şekerinizi yükseltmeyen gıdaları tercih etmeli kızartma ve hamur içeren yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Bunlar hem oruç tutmayı daha zor hale getirir hem de kilo vermenizi engellediği gibi kilo almanıza bile sebebiyet verebilecek şeylerdir.

Ramazan Ayında Zayıflamak İçin Ne Tür Şeyler Tüketilmelidir?

İşte ramazan ayında kilo vermek için yapabileceğiniz diyet listesi ve yiyebileceğiniz yiyecekler;
Ramazan Diyet Menüsü 1
– Orucunuzu hurma veya su ile açıp 5 dakika kadar miğdenizin rahatlaması adına bekleyin
– 1 tabak çorba (Herhangi bir çok olabilir)
– 1 porsiyon kırmızı veya beyaz et tüketin. Yanına hepimiz pilav yemek isteriz ancak maalesef pilavdan uzak duruyoruz 🙁
– Et yemeğinizi yedikten sonra üstüne sebze yemeği yiyebilirsiniz. Eğer yağ yakıcı sebzeler tercih etmek istiyorsanız brokoli ve karnıbahara yönelebilirsiniz.
– Yemeğinizin yanında yoğurt veya cacık yiyebilirsiniz
– Ve tabi ki bunların yanında salata da tüketiyorsunuz 🙂

Ramazanda kilo vermek için yukarıdaki ramazan diyetini uygulayabilirsiniz. Başka sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin 🙂 Hayırlı ramazanlar!

soru-sor


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir