Soru-Cevap

“Oje Neyden Yapılır?” Çok Merak Ediyorum

tarafından tarihinde yayınlandı.
Aylin Defne Sormuş;

Mrb. biliyorum garip bir soru olacak ama merak ettim belki siz biliyorsunuzdur. Oje neyden yapılıyor??

Cevap

Merhaba Aylin Hanım 🙂

Herkesin bildiği gibi oje vernik gibi kokar ve vernikten yapılmaktadır. Verniğin kimya dilindeki bir diğer adı poliakrilamid’tir. Bu verniğe çeşitli kimyasal maddeler koyularak oje yapımı gerçekleştirilmektedir. Bunlar oje imalatı için gerekli olan hammaddelerdir. Başlıca hammaddeler etil asetatizopropil alkolbütil asetat nitroselüloz reçine alüminyum tozudur.

Hazır oje neyden yapılır anlatmışken bir de oje nasıl yapılır onu anlatayım tam olsun 🙂

Oje Nasıl Yapılır?

Bir karıştırma kabının içerisine bu hammaddeler koyularak oje bazı yapılır. Ojeye renk veren şey ise boyadır. İstenilen renk boya seçilir ve oje bazı ile karıştırılarak tamamen oje kıvamına gelir. Farklı çeşitte boyalar vardır ve bu sayede farklı ojeler elde edilebilir. Fosforlu oje mat oje çatlak oje. Daha sonra fabrikadaki makineler sayesinde paketlenip ambalajlanır.

Eğer evde oje bazı hazırlamadan kendi ojenizi yapmak istiyorsanız mümkündür fakat zordur ve ekonomik değildir. Önce verniğin imalat edilmesi gerekir. Eğer kendi kendinize farklı oje renkleri üretmek istiyorsanız ya da elinizde kalan kullanmadığınız göz farlarını değerlendirmek istiyorsanız beyaz-parlatıcı bir ojenin içerisine kâğıt huni yardımıyla parçalara ayrılmış göz farından döküp karıştırdığınız takdirde istediğiniz oje rengini üretmiş oluyorsunuz.

soru-sor


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir