Anne & Bebek

Hamilelikte Saç Boyanır Mı?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Anne-bebek kategorisindeki ilk yazımızı hamileyken benim de en çok merak ettiğim ve araştırdığım, uzmanlara sorduğum soru üzerine yazmak istedim. Günümüzde hamile kaldığımızı öğrendiğimiz anda “şimdi ne yapacağım” diye düşündüğümüz konulardan biri de hamilelikte saç boyamak güvenli mi sorusu oluyor. Hamileliğimizi hepimiz minimum kimyasala temas ederek ve zararsız besinleri tüketmeye özen göstererek geçiriyoruz. Peki saç boyamak da bu zararlara dahil mi?

Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

Öncelikle bu konuyla ilgili yapılan deneylerin çoğu maalesef ki hayvanlar üzerinde yapılan testler, dolayısıyla net bir sonuç söylemek çok doğru değil. Doktorlar da sanıyorum ki bu sebeple ikiye ayrılmış durumda, kimisi riski almak istemiyor kimisi de belirli noktalara dikkat edildiği sürece zararı minimuma indirebileceğimizi söylüyor. Peki bu noktalar neler?

Öncelikle hamileliğin ilk 3 ayında saç boyamaktan kaçınmanız gerektiğini tavsiye ediyorlar. Bebek hala çok küçük olduğu ve her şeyden etkilenmeye çok daha müsait olduğu için ben de ilk boyamı 3. Ayın sonunda yaptırmıştım. Saç boyasındaki en zararlı şey ise kokusu. İçerdiği amonyak ve ağır metalleri koklamak aslında saç derisinden emiliminden çok daha zararlı. Dolayısıyla amonyaksız, bitkisel bazlı boyaları kullanmak ve mümkün olduğunca havadar bir ortamda saç boyamak zararı minimuma indiren etmenlerden birisi. Mümkün olduğunca dip boya yapmamak, yani boyanın saç derisine temasını azaltmak ve açıcılar kullanmamak da önemli etmenlerden.

Hamileliğimin başında saçlarım sarı olmasına rağmen açıcı içermeyen, bitkisel bazlı ve kesinlikle amonyak içermeyen daha koyu bir renge boyatmayı tercih ettim. Dolayısıyla hem her ay boyamak zorunda kalmadım hem de saçlarım sarı olduğu için zamanla boya akıp tekrardan sarı tonlarına döndü. Hatta bu şekilde birkaç ay sonra doğal ombreye kavuşmanız da mümkün.

Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir nokta da, hamilelikle birlikte cildinizin ve dolayısıyla saç derinizin de farklılaşarak hassasiyetinin artması. Dolayısıyla boyaların üzerinde hep yazan ama genelde bizim kulak ardı ettiğimiz, “belirli bir noktada test edin” kuralına mutlaka uymamız gerekiyor.

Hamilelik sürecinde değişen hormonlar sebebiyle zaten oldukça zor günler geçirirken, biz kadınların bakımına devam etmemesi de stres yaratan etmenlerden biri olabiliyor. Bu nedenle özellikle bu konu hakkında yazmak istedim, tabi ki de en doğrusu kimyasala maruz kalmadan bu 9 ayı (hatta emzirme dönemini de) geçirmek. Ancak ben mutlaka saçımı boyatmalıyım diyorsanız bu noktalara dikkat ederek zararı minimuma indirebilirsiniz. Tekrar tekrar boya istemeyecek bir renge bir kez boyatmak ise bence en mantıklısı.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir