Gelinlik Modelleri

Gelinlik Seçmeden Önce Yapılması Gereken 7 Şey

tarafından tarihinde yayınlandı.

Gelinlik seçimi, evlilik hazırlıkları, düğün mekanı seçimi çoğu genç kızın rüyasını gerçekleştirmek için en çok çaba harcadığı zamanlar oluyor. Bu rüyanın en doğru şekilde gerçekleşmesinin kilit noktası tabi ki de doğru gelinlik seçimi. Hem hayal ettiğiniz düğünün baş rolü olmak için, hem de yıllar sonra fotoğraflara bakıp pişman olmamak için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor.

Gelinlik Seçmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Vücut şeklinizi tanıyor musunuz?

Göğüslerinizin küçük olduğundan yakınıyorsanız, dekoltesi fazla olmayan askılı ve destekli modeller, kayık yaka ya da tek omuzlu modeller kullanabilirsiniz. Eğer vücudunuzun üst kısmı zayıf, ve basen ve kalçalarınız kalın ise, yani armut şekilli bir vücuda sahipseniz; bel üstünden bollaşmaya başlayan modelleri seçerek basen fazlalıklarını kapatabilirsiniz. Kalçayı iyice ön plana çıkaran dar modellerden ve hatları belirginleştiren saten kumaştan kesinlikle uzak durmalısınız. Dikkati yukarıya çekmek adına işleme, kurdele ve drapeler etek kısmında değil, mümkün olduğunca göğüs kısmında kullanılmalı. Üst kısmınız daha kilolu, kollarınızda fazlalıklarınız varsa, geniş yakalı ve kollara düşen parçaları olan gelinliklerle kontrast yaratabilirsiniz.

2) Mücevherlerinizi nasıl seçmelisiniz?

Gelinliğin tamamlayıcısı olarak mücevherleri ilk sırada düşünebiliriz. İstediğiniz görüntüye ulaşmak için mücevherlerin doğru bir şekilde seçilmesi çok önemli.

Eğer küçük göğüslüyseniz mutlaka pırlantalı geniş gerdanlıkları ve büyük incilerden oluşan dizi kolyeleri özellikle köprücük kemikleriniz üzerinde kullanmalısınız. Bunun yanı sıra çok uzun olmayan sallantılı küpe ve kolyeyi bir arada kullanabilirsiniz. Gelinliğin üzerindeki işlemelerle uyuşan aksesuar seçimi de görüntüyü tamamlamak için şart. Taş kullanılmışsa buna uygun bir kolye ve küpe; inci kullanılmışsa yine mücevher olarak inci kullanmak oldukça önemli.

3) Bütçenizi belirlediniz mi?

Gelinlik seçmeden önce kesinlikle kendinize bir limit koymalısınız çünkü aramaya başladığınız zaman yüzlerce çeşit içinde kaybolmamanız için bütçe limiti içinde kalmak şart. Bir gelinlikçiye girdiğinizde muhtemelen aşık olacağınız 15.000 TL’lik gelinliği denemenin size bir faydası olmayacaktır, aksine günlerce o gelinliğin benzerini ucuza arayacak ve hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Belirlemiş olduğunuz bütçeyi gelinlikçiye baştan söyleyip ona göre elindeki modelleri sizinle paylaşmasını istemek zaman açısından size büyük fayda sağlayacaktır.

4) Çiçeğiniz konseptinize uyuyor mu?

gelin çiçeği
Eğer düğün yapacaksanız buketinizde kullandığınız çiçeklerin genel renk seçimiyle uyuşmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle canlı çiçek seçilecekse uzun zaman dayanacak çiçeklerin seçimi de oldukça önemli. Yoksa bir kaç saat içinde elinizde boynu bükük çiçeklerle kalma ihtimaliniz oldukça yüksek, bu konuda mutlaka çiçekçinize danışın en doğru bilgiyi ondan alabilirsiniz.

5) Gelinliğinizi diktiriyor musunuz?

Hazır gelinlik almak yerine vücut tipinize uygun olarak diktirmek istiyorsanız terzi veya modacı seçimi tahmin ettiğinizden de önemli olacaktır. Yoksa düğününüze 3 gün kala kendinize yeni bir gelinlik aramanız gerekebilir. Tercih edeceğiniz modacının önceki işlerine mutlaka bir göz atın, özellikle onlardan istenilen işleri ve yapılan son halinin görülmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca hazır gelinlik satan bir mağazaya gidip bir kaç farklı modelin denenmesini de tavsiye edebiliriz. Hayallerinde hep kabarık bir gelinlik olan adayların balık kesim gelinliklere de aşık olabileceğini unutmayın.

6) Gelinlik bakmaya kimle gidiyorsunuz?

gelinlik seçimi

İşte bu çok önemli, çünkü emin olun ki sizi kıskanan bir kız arkadaş ile gelinlik bakmaya gitmek istemezsiniz. Kendinizi yanında rahat hissettiğiniz bir aile üyesi, objektif ve dürüst bir arkadaş veya eşinizle gelinlik bakmaya gitmeniz olası sinir bozukluklarının önüne geçecektir. Fazla kalabalık gitmek de farklı seslerin kafanızı karıştırmasına sebep olabileceğinden az ve öz bir kadroyla gitmenizi de tavsiye ederim.

7) Nerede evleniyorsunuz?

Kır düğünü, havuz başı, ya da sade bir nikah.. Gelinliğinizi de evlilik mekanınıza göre seçmeniz oldukça önemli. Kır düğünü için fazla kabarık bir gelinlik tercih ederseniz, ilerleyen saatlerde rahatsızlık yaşamaya başlayabilirsiniz. Aynı şekilde sadece nikah yapacaksanız sonradan eğlenceye dahil olabileceğiniz eteği çıkartılabilen modelleri tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde ayakkabı seçiminiz de mekanla doğru orantılı olmalı. Toprağa daha önce ince topukla hiç basmayı denediniz mi? Kır düğününde daha kalın topuklu veya gelinliğin altında kaybolan dolgu topuklu ayakkabıları tercih etmeniz gecenin ilerleyen saatlerinde çıplak ayakla dans etmenizin önüne geçecektir.

Gelinlik seçmeden önce yukarıdaki şeylere mutlaka dikkat etmelisiniz 🙂 Gelin adayları için diğer önerilerimiz için burayı inceleyebilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir