Makyaj Teknikleri

Doğru fondoten nasıl seçilir? Fondöten hakkında bilgiler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Fondöten güzel bir makyaj için en önemli kozmetik üründür. Doğru bir tercihle yüzünüzden yılları silebileceği gibi yanlış seçimler de bizi bir o kadar yaş almış gösterebilir. Doğru bir fondöten, cildi pürüzsüz, doğal ve ışıltılı gösterirken kusurları kapatmada en iyi yardımcımızdır.

DOĞRU FONDÖTENİ NASIL SEÇERİZ?

Kendimize en uygun fondöteni seçerken iki şeyi göz önünde bulundurmalıyız; cilt tonumuz ve cilt tipimiz. Örneğin, yağlı bir cildiniz varsa içinde yağ emiciler bulunduran bir fondöten seçmeniz gerekir, eğer cildiniz kuruysa seçeceğiniz fondötenin içinde nemlendiricilerin bulunması önemlidir. Size tavsiyem, fondöten satın alırken masraftan kaçınmayın. Daha pahalı ürünler genelde daha kaliteli pigmentler içerdiğinden daha kalıcı ve sağlıklı bir makyaj sağlarlar. Unutmayın, doğru fondöten kullanmak hem makyajın kalıcılığını uzatır, hem de cildinizi en pürüzsüz şekilde görünmesini sağlar.

fondoten seçimi

Amacımız her zaman sağlıklı, genç bir cilt görünümü elde etmek ve yüzümüzde fondöten olduğunu bağıracak  kullanımlardan kaçınmak olmalı. Bize bu konuda, gelişen teknolojiyle beraber yeni nesil fondötenler geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor.

LİKİT FONDÖTENLER

fondoten likit

Likit Fondötenler en çok kullanılan ve hemen hemen tüm cilt tiplerine uygun olanlarıdır. Orta derece bir kapama sağladığı gibi yağlı ve kuru ciltler için farklı içeriklerle de satılır.

KREM FONDÖTENLER
krem fondöten

KREM fondötenler normal, kuru ve çok kuru olan ciltler için en uygunudur. İçeriğinde en çok nemlendirici bulunduran bu tip fondötenler size doğal bir görünüm sağlar ve aynı zamanda küçük kusurlar için de iyi bir kapatıcıdır. Kalın ve yoğun yapısına rağmen, lateks sünger kullanırsanız daha ince bir tabaka olarak da uygulanabilir.

MOUSSE

mousse

Aslında krem bazlı köpürtülmüş fondötenlerdir. Daha hafif yapısıyla cilt tonunu eşitler ve derinin üstünde ikince bir tabaka gibi durmaz. Normal ve kuru ciltler için uygundur. Daha ağır olan krem formüllere gibi kırışıkların içinde toplanmaz, bu yüzden olgun ciltler için de güzel bir seçimdir.

STICK FONDÖTENLER

stick fondöten

Fondöten ve concealerın tek üründe birleşmiş halidir. Normal ve kuru ciltler için uygundur. Maksimum kapatıcı özelliğiyle, ciltteki lekeler, sivilceler ve diğer bozulmalar için de iyi bir tercihtir. Ama temiz bir ciltte de bir o kadar ağır duracağı için tüm yüz yerine sadece gerekli bölgelere sürüp dağıtmak en sağlıklı kullanım olacaktır.

KOMPAKT TOZ FONDÖTENLER
kompakt toz fondötenler

Bu fondötenler hızlı ve rahat orta karar bir kapama için uygundur. Normal ve yağlı cilt için kullanılır. Kuru ciltlerle tebeşirle boyanmış gibi durabilir. Genç ciltler için mükemmeldir çünkü az oranda yağ ve nemlendirici içerir ve gözenekleri tıkamaz. Fırçayla uygulandığında daha hafif bir kapama, süngerle uygulandığındaysa daha yoğun ve tam bir kapama sağlar.

MİNERAL TOZ FONDÖTENLER
mineral toz fondötenler

Bu fondötenler, aynı kompaktlarda olduğu gibi normal ve yağlı ciltler için orta seviye bir kapama içindir. Kuru ciltte yine kireçsi bir görünüm yaratabilir. İçerdiği mineral ve vitaminler de bu ürünü hassas ciltler için de uygun bir seçim yapar. Kullandığınız ister fırça ister sünger olsun, her uygulanan kat daha yoğun bir kapama sağlayacaktır.

SPREY fondötenler maksimumum ve en kalıcı kapamayı sağlar. Tüm cilt tiplerine uygundur ve suya karşı dayanıklıdır. Airbrush temel alınarak tasarlanan bu ürün ağır ve yoğun bir içeriğe sahip olduğundan diğer fondötenlere göre yüzde daha yapay duracaktır.

İpucu: Fondöten uygularken deriniz soyuluyor ya da yer yer topaklanıyorsa, herhangi bir kozmetik dükkanından satın alabileceğiniz, yüz için olan peeling ve kesesi/pedi ile ölü derileri temizleyin. Ardından yapacağınız makyaj daha sağlıklı ve güzel görünecektir.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir