Cilt Bakımı

Çoklu Maske (Multi Masking) Nedir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Çoklu maske, bir diğer adıyla multi masking, cilt bakımında yepyeni trendlerden biri. Cilt bakımı kadınlar için son derece önem arz eden konulardan biri. Güzel bir cilde sahip olmak için mutlaka yapılması gereken cilt bakımı her geçen gün gelişen tekniklerle farklılaşıyor.

Çoklu Maske Nedir?

Çoklu maske işlemi de yüzün farklı bölgelerine farklı maskeler uygulama işlemine deniyor. Yüzümüzün her bölgesinde farklı sorunlarla karşılaşabiliyoruz. T bölgesinde oluşan yağlanma, çene ve alın bölgesinde oluşan sivilcelenme gibi durumlar cilt bakımı gerektirebiliyor. Ancak belli bir bölgedeki sorunu gidermek için tüm yüze maske yapmak hem zahmet verici hem de cildin maskeye ihtiyaç duymayan bölümü için gereksiz. Bu açıdan özellikle T bölgesi yağlı, yanak bölgesi kuru olan karma ciltliler için çoklu maske işlemi son derece ideal.  Gözaltlarınıza, yanaklarınıza ve T bölgenize ayrı maskeler uygulamanızı sağlayan bu işlemin incelikleri ise şöyle;

Çoklu Maske Kullanımı

çoklu maske uygulanışı

Cildinize ne kadar bakım uyguluyor olsanız da en hassas bölgelerden biri olan göz çevresi çok daha farklı bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Çoğu cilt maskesi de gözaltlarına uygulanması sakıncalı olarak belirtiliyor. Bu açıdan göz çevrenize farklı bir bakım uygulamanız şart. Yüzünüze maske yaparken gözaltlarınıza bakım pedleri koyabilir ve böylece morlukların ve de şişliklerin önüne geçebilirsiniz. Pedlerin yanı sıra kırışıklıkları giderici maskeleri de uygulayabilirsiniz. Kullanacağınız maskenin göz çevresine özel bir maske olduğuna dikkat etmenizde fayda var.

Gelelim en çok yağlanan ve en çok sorunlu bölge olan T bölgesine. Hemen herkesin parlamasından şikâyet ettiği T bölgesi için gözenek sıkılaştırıcı, matlaştıran ve yağlanmayı kontrol altına alan maskeler kullanmalısınız. Kil ya da çamur maskeleri T bölgesi için en uygun maskeler arasında yer alıyor. Yağlanmaya müsait bir bölge olduğundan sivilce ve akne oluşumu da en çok bu bölgelerde kendini gösterebiliyor. Sivilce karşıtı ve yağlanmayı giderici bir maskeyi yalnızca T bölgenize uygulayabilirsiniz.

Yüzün diğer bölgelerine göre daha kuru olan yanaklar, yağlanmayı kontrol altına alan maskeler karşısında daha da kurur. Ve bu da cildinizin gerilmesine neden olur. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu çoklu maske uygulaması yapmaktır. Eğer yanak bölgeniz daha kuruysa nemlendirici özelliği bulunan bir maske kullanmalısınız. İçeriğinde C vitamini olan ve yoğun nemlendirici olan bir maskeyi yalnızca yanak bölgelerinize uygulayabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir