Anne & Bebek

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bebekler dünyaya gözlerini açmalarından itibaren anneler, bebeğin hangi zamanlarda nasıl ve ne tarzda tepkiler verdiğini yavaş yavaş keşfederler. Bebeğin anneyi duyup duymadığından, görüp görmediğinden anne ilk aylarda epey endişeli olabilir. Bebek gelişimi ele alındığı zaman annelerin endişe duymadan bebeklerinin duyularına yönelik sık sık kontroller yapmaları ilk aşamada yeterlidir.

Bebeğin Görme Duyusunun Gelişimi İlk Olarak Anne Karnında Başlıyor

Bebeklerde göz ve görme gelişimi anne karnında başlayan bir süreçtir.  Anne rahminde bulunan bebek ışığı ayırt edebiliyor. Doğum gerçekleştikten sonraki süreçte ise bebek ilk ışıkla birlikte görmeye de başlıyor. Dünyaya geldiği ilk 1-2 haftada gözleri ışığa tepki veren bebek, 3 ve 4 aydan itibaren ise göz teması kurmaya başlayabiliyor, eğer bu süre uzar ve bebek hala göz teması kuramıyorsa veya gözleri sürekli başka yere odaklanıyorsa mutlaka kontrole gidip bebeğini göz muayenesi yapılmalıdır. Görme yeteneğinin tam olarak gelişimini tamamlaması ise 7–9 yaşa kadar sürebiliyor.

Oyuncak Yardımı ile Bebeğinizin Görme Yetisine Olumlu Katkıda Bulunun

Bebekler ilk doğduğu zamanda çevresini net biçimde göremezken, daha sonraki zamanlarda ise görme duyusu gitgide gelişiyor. Bebeğin hareket kabiliyetinin çoğalması ile birlikte görme duyularında da hızlı bir gelişme kaydediliyor. Bu yüzden anneler çeşitli dikkat çekici oyuncaklar ile görme duyusunun gelişimine katkı sağlayabilir. Buna örnek olarak dikkat çekici renklere sahip bez bebekler bu iş için oldukça ideal ürünler olarak biliniyor.

Düzenli Doktor Kontrolü Çok Önemli

Konumuzun başında da belirttiğimiz gibi bebeğin doğumundan itibaren annenin diğer duyular gibi görme duyusunun gelişimini de doktor ile birlikte gözlemlenmesi çok önemli. Düzenli yapılan görme testleriyle bebeğin görme gelişiminin seviyesi ölçülerek bebeğin gözlük gibi yardımcı aparatlara ihtiyacı olup olmadığına doktor kontrolü sonrasında karar verilebiliyor. Unutulmamalıdır ki erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bebeğinizin görme bozuklukların da çok önemlidir. Bu sayede bir çok hastalığın önüne geçmek ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde büyütmek sizlerin elinde. Aklınıza takılan soruları yorum ile sorabilirsiniz 🙂


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir