Anne & Bebek

Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkar?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bebeğin dişlerinin çıkması aslında bebeğinizin büyüdüğünün geliştiğinin olumlu bir ifadesidir. Bir taraftan da bu durum bebeklerimiz için huzursuz ve kaşıntılı günler demektir 🙂

İlk Dişler 6. Aydan İtibaren Çıkmaya Başlıyor

Bebeğinizin ilk dişleri genelde 6. aydan hatta bazı zamanlarda 1 yaştan sonra çıksa da 2. aydan itibaren görülmesi de mümkündür. Çok nadir olarak bebekler bazen bir veya daha fazla diş ile doğabilirler. Çok sallanıyor ve dökülecek gibi ise bunların çekilmesi bebek sağlığı açısından önemlidir. Çünkü bu sallanan dişleri yutma tehlikesi olduğu vardır, ayrıca bu durum emzirme esnasında da sorun teşkil edebilir. Çoğu zaman çıkan ilk dişler ön dişlerdir. Diş, diş etine yaklaştıkça o bölgede kızarıklık, şişlik gibi sorunlar görebilir hatta bazen dişin çıkacağı bölgede su toplamış gibi küçük sıvı ile dolu bir oluşum da gözlemlenebilir. Bazı dişler çıkarken diğer dişlere göre daha ağrılı ve sıkıntılı olabilir, ilk çıkan diş bazen en kötüsü olabilir. Ayrıca birden fazla dişin aynı dönemde çıkması da olasılıklar arasındadır.

Bebeğinizin Diş Çıkarırken Karşılaşacağı Belirtiler

Birçok bebek ve çocuk diş çıkarırken hiç sorun yaşamazken bazıları ise bu dönemi oldukça sıkıntılı geçirebilirler. Genellikle diş çıkarma ile ilgili ağrı dalgalanma şeklinde görülür. Ağrı bir kaç dakika içinde geçebilir. Peki bebekler diş çıkarırken ne gibi belirtiler olur?

Diş Çıkarma Döneminde Aşağıdaki Belirtiler Ortaya Çıkabilir

– Artan tükürük
– Uyku düzensizliği
– İştahsızlık
– Anlık gidip gelen huzursuzluklar
– Ellerini ısırması
– Ağız çevresinde hafif döküntü

Diş Çıkarma İle İlgili Kesinliği İspatlanmamış Şüpheli Belirtiler İse Şu Şekilde;

– Ateş
– İshal
– Sürekli huzursuzluk
– Vücutta cilt döküntüsü

Doktora Hangi Aşamada Başvurmalıyız?

Diş çıkarma her zaman ateş, ishal ve huzursuzluk gibi belirtilere neden olmayabilir de. Başka bir hastalığın ateş, ishal ve huzursuzluğa neden olması daha olası durumlardandır.

Bu veya sizi endişelendiren başka belirtiler söz konusu olursa doktorunuza başvurmanız gerekir. Yalnızca diş çıkarmadan kaynaklandığını hemen varsaymayın. Diş hekimine normal kontrol için başvuru birinci yaş sonrası olabilir.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir