Anne & Bebek

Yenidoğan Alışverişi Ve Bebek Çantası Hazırlama

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bebek alışverişi yapmak sanırım hamileliğimin en uzun süren konularından biriydi. Ne yapacağımı asla tam olarak bilemedim, okuduğum yazılarda genel olarak zaten bebek çabuk büyüyeceği için çok fazla kıyafet almamam gerektiği yazıyordu, “birkaç takım” yeter diyordu herkes. Bu birkaç kaç adede denk geliyor, hiç anlayamadım! Şimdi size elimden geldiğince, ihtiyaçlar dahilinde bir liste yapmaya ve bunları açıklamaya çalışacağım.

Yenidoğan Alışverişi

Öncelikle kıyafet konusunu çözelim, benim en büyük hatam üzerinde 7-8 çıtçıt olan zıbınlar almak oldu. Yeni doğanınızı hele ilk bebekse veya düşük kilolu doğduysa ilk zamanlarda nasıl tutacağınızı bile bilemeyeceksiniz. Dolayısıyla çıtçıtlı zıbınlar olabildiğince kolay giydirilebilecek şekilde olmalı. %100 pamuk olması da dikkat etmeniz gereken bir diğer konu. Elinizde 0-3 ay bedenli 10 tane body olması ilk aşamada yeterli olacaktır. Daha sonra baktınız yetmiyor evden çıkmadan bile alabileceğiniz dolu internet sitesi var. Onun dışında tulumlar çok sevimli görünse de, bence giydirmesi ve alt değiştirmesi oldukça zor oluyor, yine 10 takım alt üst, 1-2 tane de çok beğendiğiniz tulumlardan alabilirsiniz. Yazının devamında hepsini bir liste olarak toparlayacağım. Bebeğinizin kış bebeği  veya yaz bebeği olacağına göre alacaklarınızı eksiltip arttırabilirsiniz. Mesela yaz bebeği olacaksa, klasik hastane çıkışları işinizi görür, ancak kış bebeği olacaksa mutlaka bir,iki yelek almanızı tavsiye ederim. Ayrıca bebeklerin gerçekten yeni doğduğunda tırnakları jilet gibi oluyor, bu yüzden 3-4 çift eldiven almakta da fayda var.

Bez konusuna gelince, asla ve asla stok yapmayın. Bebeğinizin hangi beze ne tepki vereceğini bilemeyeceğinizden fazla alınan bezler çoğunlukla çöpe gider. Bildiğiniz iyi markalardan birinin 1 numarasından küçük bir paket alın, önce bir hafta kadar deneyin. Eğer herhangi bir pişik problemi yoksa aynı markadan devam edebilirsiniz. Pişik kremlerine gelince, çoğu içerik olarak birbirinin aynısıdır. Bu yüzden dilediğiniz bir markayı seçebilirsiniz. Yenidoğan için özel olarak üretilen sadece su ve pamuk bazlı ıslak mendilleri kullanmanızı da tavsiye ediyorum.

Size lazım olacak olan demirbaşları da unutmayın tabi ki… Öncelikle bebek doğduktan sonra emzirmeye başlayacağınız ve ilk zamanlar doğru pozisyonu yakalamanız biraz zor olacağından mutlaka doğum çantanızda etkili bir meme kremi bulunmalı. Ayrıca göğüs kalkanının da faydasını görebilirsiniz. İçe çökük meme ucunuz varsa yine silikon uçları aklınızda bulundurabilirsiniz.

Kıyafet olarak da 2 takım pijama/gecelik tercihinize göre bulundurmanızda fayda var. Ben normal doğum yaptığım için pijama takımıyla daha çok rahat etmiştim, yatakta bağdaş kurup oturduğum bir çok fotoğrafım bile var! Yine havaya göre üstünüze hırka, hastaneden çıkış için temiz çamaşırlar ve kıyafet bulundurmayı unutmayın. En ama en önemlisi ise bana göre terlik! Evet çok komik gelebilir kulağa ama yataktan her indiğinizde ayağınıza pat diye geçirebileceğiniz, rahat yürüyüş yapabileceğiniz bir terlik almayı asla unutmayın!

Benim doğum çantamda bulunanları size fikir vermesi amacıyla bir listede ekliyorum, kullandığım markalardan ben genel itibariyle memnun kaldım ama tabi ki siz farklı markaları da tercih edebilirsiniz.

Doğum Çantası

Benim için

 • Lansinoh meme ucu kremi
 • Avent göğüs kalkanı
 • Kalın havlu terlikler
 • Tayt,üst ve iç çamaşırı
 • 2 takım pijama
 • Telefon için şarj aleti
 • Bebeğe ait tuttuğum bütün hastane notları (NST kayıtları vb. )

Bebek için

 • Unibaby yenidoğan ıslak mendil
 • 4 takım alt üst
 • 4 zıbın
 • Şapka, eldiven
 • Kalın bir battaniye
 • Bebeği götürmek için portbebe
 • Desitin pişik kremi
 • 15-20 adet bebek bezi (Ben Huggies 1 numara aldım)

 

 


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir