Soru-Cevap

Yaşlılık Lekeleri Nedir? Yaşlılık Lekesine Ne İyi Gelir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Hangimiz yıllara meydan okuduğu halde yıpranmıyoruz? Bu sorunun net bir cevabı yok maalesef. Genleriniz ne kadar dirençli olursa olsun, ne kadar cildinizle ilgilenirseniz ilgilenin o kahverengi lekeler elbet çıkacak. Yaptığınız bakım ve önleyici kremlerle ancak bunu geciktirmiş olursunuz. Fakat bir gün mutlaka bu lekelerde tanışacaksınız.

Yaşlılık Lekeleri Neden Oluşur?

Genellikle ellerde, ön kolda, yüzde ve sırtta görülen bu lekelerin standart bir biçimi yoktur. Benek benek olurlar ve incelen deri üzerinde çıkarlar. Genelde 50 yaş üzeri insanlarda görülmekle beraber daha genç kişilerde de görülebilir. İlk karşılaşan insanlar genelde tek bir tane olduğu için bunu fark etmeyebilir veya geçici bir leke zannedebilir fakat zamanla çoğalınca geçmeyeceği ve her geçen gün daha artacağı anlaşılır. Peki yaşlılık lekelerine ne iyi gelir? Biraz da bunlardan bahsedelim.

Yaşlılık Lekesine Ne İyi Gelir?

Bu lekeler genelde zararsız olmasına rağmen lekelere sahip kişiler bu lekelerden rahatsız oldukları için çeşitli yollara başvururlar. Lekelerin oluşumunda iki etken vardır,

1-Güneş ışınları

2-Karaciğer

Ve tabii bu iki maddeyi tetikleyen zaman ve yaş sınırı. Lekelerden rahatsız olan kişiler ilk olarak kozmetik ürünlere başvururlar. Bu kozmetik ürünler cilt rengini açar ve kendi cilt tonuna en uygun rengi yakalayarak lekeyi gözle görülür biçimde azaltır veya yok eder. Fakat bu kremlerin yararını çoğu kişi fark edemez çünkü 1-2 ay kullandıktan sonra işe yaramadığı düşüncesiyle vazgeçerler. Fakat bu kremler uzun vadede tedavi etmektedir o nedenle sabırlı olmakta fayda var.

Diğer bir yöntem ise dermatologlar tarafından yapılan kimyasal peelinglerdir. Kimyasal karışım lekeli bölgeye sürülür ve bu işlem bir kaç seans tekrarlanır. Tercih edilen diğer yöntemlerden daha sık başvurulanı ise lazer tedavisidir. Lazer ışınlarıyla deri pigmentasyonundaki farkların yıkımıyla tedavi edilir ve kişiler bu yöntemle kısa sürede lekelerinden kurtulmaktadır. Fakat bu işlem için güvenilir ve işinde iyi olan bir merkez ile çalışmadığınız takdirde faydadan çok zarar da görebilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir