Uzun saç modelleri

Uzun Saç Bakımı hakkında bilinmesi gerekenler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saç teli kalınlığı 0.02mm ile 0.04mm arasındadır. Sarışın bir kafa derisinde kızıl veya koyu renk olanlardan daha çok daha yoğun saç teli bulunur. Seyrek saçlı kadınlarımızın keşke sarışın olsaymışız dediklerini duyar gbiyim. Bir saç teli kendisi ile aynı kalınlıktaki bir demir kadar güçlüdür.

Kafa derisinde ortalama olarak 100.000 saç teli bulunur. Günlük olarak 40 ila 100 arasında saç dökülmesi normal olarak yorumlanır. Saç teli ayda yaklaşık 1cm kadar uzar. Tabi bu oranda kişiye, yaşa, diyete göre değişir. Sağlıklı bir saç telinin ortalama ömrü 2-6 yıldır. Eğer belime kadar saçlara sahip olmak istiyorum diyorsanız bu işlem 6 yıl kadar sürebilir.

Saç bakımında doğru vitaminler çok önemlidir. Mesela saçınızda A vitamini eksikliği varise saçınız kırılganlaşacaktır ve kepek üretmeye başlayacaktır. B1 veya B6 vitamin eksikliği de saçların dökülmesine sebep olur. C vitamini saçı uyarır ve saç köklerinin düzene sokar. B12 vitamini ise saç köklerini besler.

Kalitesiz taraklar ve kenarı keskin tokalar saç telinize zarar verebilir. Kırıklar sert fırçalama yüzünden olur. Özellikle de saç ıslak iken. Kırıklar zamanla iki yana açılır ve saçın uzamasını sekteye uğratır.

Konu saç bakımına geldiğinde saçlarınızı ipeğe benzetebiliriz.  İpekli giysileri yıkarken nelere dikkat edersiniz? Aynı saç bakımını yaparken de ipeği yıkarken ki özeni göstermemiz gerekmektedir. Saçımızı yıkarken ki su sıcaklığı direk musluktan akan sudaki sıcaklık idealdir. Çünkü sıcak su saçın dibinde bulunan doğal yağı eritir. Bu doğal yağ saçın parlak görünmesini sağlar. Bu yüzden bırakın bu yağ kafanızda kalsın. Ayrıca sıcak su, saç telini yumuşatarak saçın dış etkenlere karşı korumasız kılar. Sıcak su kullanmayın demiyorum bende sıcak su ile yıkıyorum saçlarımı. Ama dediğim gibi sıcak su saçların ve cildin yumuşayarak dış etkenlere karşı korunmasız olmasını da sağlar.

uzun saç bakımı

Saçlarınızı duş almadan önce tarayın yada fırçalayın. Böylece saç tellerinizi bir hizaya sokmuş olurusunuz ve yıkama esnasında karışmasını önlemiş olursunuz böylece yıkandıktan sonra taramanıza da gerek kalmaz. Şampuan saçı temizlemek içindir fakat doğru miktarda kullanılmalıdır. Şampuanın fazlası saç için zarardır. Şampuan saçta cıvık bir al almalı. Eğer köpürmeye başladıysa yeteri kadar şampuan kullanmışınız demektir daha fazlasına ihtiyacınız yok. Durularken saçınızdaki tüm şampuanın gittiğinden emin olun.

Saç bakımı için belli başlı ürünler vardır. Şampuan, bakım ürünleri, saç yağı ve güzel taraklar. Saçları yağlamak saç telini kökten uca korumak için güzel bir yöntemdir. Jojoba, hindistancevizi, tatlı badem yağı en besleyici ve en çok tercih edilenlerdendir. Önce saçlarınızı yıkayın. İyice kuruladıktan sonra düzgün bir şekilde tarayın. Avucunuza iki damla yağ alın ve bunu iki avucunuza da yayın. Sonra bu yağı saçınızın kulak memesi kısmından aşağıda kalan kısma uygulayın. Kafa derinize uygulamayın. Kafa derisine uygulanan yağ saçın PH dengesini alt üst edecektir. Elinizdeki tüm yağı saçınıza yedirdiğinizden emin olana kadar güzelce ve yavaşça sürün.

uzun saç ve uzun saç bakımı

Saçları haftada 2 kez yıkamak en idealidir. Saçlarınızı yıkarken bir yana salarak yıkayın.  Saçınızın üst kısmına toplayarak yıkamayın. Kurutmak için ise ilk önce saçınızı bir havluya sarın ve biraz o şekilde tutun. Sonra kurutma makinesiyle güzelce kurutun. Eğer eviniz yeteri kadar sıcak ise doğal bir şekilde kuruması için serbest bırakın.

Son olarak bahsedeceğim ve önemli nokta ise sizin için uygun olan bakım ürününü seçmenizdir. Başka birinin en iyi şampuanı sizin için uygun olmayabilir. Bunun için ürünlerin deneme boylarından alıp kullanırsanız paranızı da ziyan etmemiş olursunuz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir