Diyet

Pürüzsüz Bacaklar İçin Selülitleri Yok Eden 6 Besin

tarafından tarihinde yayınlandı.

Birçok kadın için selülit büyük bir sorundur. Özellikle yaz aylarında pürüzsüz bacaklara sahip olma isteği çok daha fazladır. Hemen her yaştan kadının ortak sorunu olan selülit için sayısız yöntem uygulansa da hepsinden bir sonuç elde etmek mümkün değildir. Peki selülitten kurtulmak için ne yapmak gerekir? Tükettiğiniz besinler selülit oluşumunu tetikliyor olabilir. Vücudunuzdaki toksinlerden ve yağlardan kurtulmak için doğru besinleri tercih etmeniz gerekir.

Selülit Oluşumunu Engelleyen ve Selüliti Gideren Besinler

1) Yeşil Çay

Diyet yapan birçok kişi yeşil çayın yağ yakma özelliği olduğunu bilir. Hem metabolizmayı hızlandırması hem de yağları yakması selülitler için de son derece faydalıdır. Hem oluşabilecek selülitleri engeller hem de görünümünü azaltır. Günde en fazla 3 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz.

2) Ananas

Yağ yakımını hızlandıran ve kan dolaşımını arttıran bir besin olan ananas da selülitlerin giderilmesi için başvurulabilecek besinlerden biridir. Aynı zamanda C vitamini bakımından da oldukça zengindir.

3) Acı Biber

Diyet yapan ya da sağlıklı beslenen birçok kişi acı biberin vücuttaki yağları yakmak konusundaki başarısından haberdardır. Acı biber, vücut ısısını arttırdığı için çok daha hızlı bir şekilde yağ yakmanızı sağlar. Yemeklerinize koyabilir veya yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz. Acı biberi tüketirken çok fazla miktarda almamaya dikkat etmenizde de fayda var.

4) Brokoli

Düzenli olaran brokoli tükettiğinizde liflerinizin sertleşmesi engellenmiş olur. Bu da selülit oluşumunu büyük ölçüde engeller. Haftada en az 2 gün brokoli tüketerek selülitlerin oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

5) Balık

Selülitin oluşmasının en önemli sebebi metobolizma veya kan dolaşımında meydana gelen sorunlardır. Bu sorunları en aza indirmek için ise düzenli olarak omega 3 almanız gerekir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu omega 3’ü verdiğiniz takdirtde selülitleriniz azalır ve oluşumu da engellenmiş olur. Bunun için haftada en az 3 gün balık tüketmelisiniz. Elbette balık yalnızca selülit için değil vücudunuzun genel sağlığı için de oldukça faydalıdır.

6) Tavuk Göğsü

Selülitin meydana gelmesinde en büyük etkenlerden biri de kandaki şeker miktarıdır. Düzenli olarak protein tükettiğinizde kanınızdaki şeker oranını da dengelemiş olursunuz. Tavuk göğsü en çok protein içeren besinlerden biridir. Beslenme düzeninize tavuk göğsü ekleyerek şeker seviyenizi dengeleyebilir ve böylece selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Tavuk göğsü aynı zamanda kasların gelişmesi ve onarılması açısından da son derece faydalıdır.

 


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir