Soru-Cevap

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar? Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.
Nisan Sormuş;

Makyajımın kalıcı olması için makyaj bazı kullanmam gerektiğini duydum. Ne kadar doğrudur, nedir ne işe yarar bilgi verir misiniz?

Cevap

Merhaba hemen açıklayalım 🙂

En az diğer makyaj malzemeleri kadar önemli hale gelen makyaj bazı, çoğu kişi için vazgeçilmez duruma gelmişken birçok kişi sizin gibi tam olarak nasıl kullanılacağını ya da ne için olduğunu bilmiyor. Uzun saatler dışarı kaldığımız günlerde ya da özel davetlerde makyajımızın bozulmaması gerekir. Gün içinde sürekli makyaj yenileme şansınız yoksa sabah yaptığınız makyajın gün boyu sabit bir şekilde yüzünüzde kalması için makyaj bazı kullanmanızda fayda var. Makyaj bazları, makyajınızın daha uzun süre yüzünüzde kalmasını, cildinizin pürüzsüz görünmesini ve gözeneklerinizin kapanmasını sağlar. Bu açıdan makyaj bazı kesinlikle iyi bir makyajın olmazsa olmazıdır.

Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

Makyaj bazları, farklı türlere sahiptir. Fondöten bazı, kirpik bazı, far bazı, dudak bazı gibi birçok farklı çeşidi vardır. Her bir tür de işlevine göre farklı ürünlere sahiptir. Örneğin bir makyaj bazı yağlı ciltliler için mat görünümü sağlarken bir diğer makyaj bazı parlak bitişi ile ıslak makyaja zemin hazırlar. Makyaj bazları genellikle cildi pürüzsüz ve yumuşacık yaptığı için zararlı gibi görünmese de, içerisinde silikon maddesi olduğu için baz uyguladığınız günün akşamında cildinizi çok iyi temizlemenizde fayda var. Fondöten bazını uygularken dairesel hareketler yaparak yedirmeye çalışmamanızda fayda var. Bu şekilde ürünün işlevini gerçekleştirmesini engellemiş olursunuz. Bunun yerine parmak uçlarınızla gözeneklerinize yedirerek uygulamalısınız.

Far bazları, fondöten bazlarından son en çok kullanılan ürünlerdir. Özellikle toz farlar, gün içerisinde uçuşarak göz makyajınızın bozulmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek amacıyla bir far bazı kullanmanızda fayda var. Göz makyajı öncesi far bazını göz kapaklarınıza tıpkı göz kremi uygular gibi sürün. Ancak hemen göz makyajına geçmeyin. 5 dakika bekledikten sonra farınızı uygularsanız çok daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Far bazını sürdükten sonra cilt makyajınızı yaparsanız far bazınızın tam olarak emilmesini beklemiş olursunuz.

Bir diğer baz çeşidi olan maskara bazları da birçok kişinin severek kullandığı ürünler arasında yer alıyor. Maskaranın etkisini daha da arttırmak ve gün içinde sabit kalmasını sağlamak amacıyla kullanılan maskara bazı, genellikle beyaz renktedir. Kirpiğinizin daha uzun süre kıvrık ve dolgun durmasını sağlar. Maskaranızı uygulamadan önce bazınızı sürmeli ve bir süre kurumasını beklemelisiniz. Ancak tamamen kurursa kirpikleriniz sertleşir ve maskaranızı uyguladığınızda topaklaşabilir. Maskara bazınız ne çok ıslakken ne de çok ıslakken maskara sürmelisiniz. Hafif kurumaya başladığı zaman maskara sürmeniz çok daha doğru olacaktır.

soru-sor


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir