Moda

Vazgeçilmez Aksesuar: Güneş Gözlükleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Atkı, bere, eldiven… Kış denildiği zaman aklımıza gelen ilk şeyler. Fakat bir şeyi unutmuyor muyuz sizce de? Tabi ki güneş gözlüklerini.

Güneş gözlükleri artık kıyafetlerimizin en önemli parçası hatta tamamlayıcısı haline gelmiştir. Modanın beraberinde getirdiği değişimlerle güneş gözlükleri sadece yaz aylarına ait bir aksesuar değil aynı zamanda kışında tercih sebeplerimiz arasında. Bunun sebebi tarz ve cool durmanın yanı sıra gözlerimizi güneş ışınlarından korumak ve hayata daha sağlıklı bakmaktır. Birçoğumuzun bilmediği asıl nokta ise güneş ışığının gözlerimize olan zararı. Güneşin zararlı UV ışınlarının kışın yazdan daha zararlı olduğunu biliyor muydunuz?

kışın güneş gözlüğü

Güneş ışınları dünyamızı çevreleyen atmosfer tabakasından geçerek bizlere ulaşır. Özellikle kışın, Kasımdan Mart’a kadar daha çok etkili olan UV radyasyonunun etkilerinden gözlerimizi korumalıyız. Bu UV ışınları; yaz aylarında, açık havalarda ve denizlerde olduğu gibi kışında yansımanın çok olduğu karlı havalarda gözümüzü daha çok etkiler. Bu ışığın morötesi kısmı oldukça zararlıdır. Yazın yeşil alanlar ışığın sadece %6’sını yansıtırken karlı havalar ışığın %95’ini yansıtmaktadır. Bu çok ciddi bir oran olmakla birlikte göz iltihaplarına ve daha ciddi durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden kesinlikle yüksek kaliteli camlara sahip güneş gözlükleri  kullanılmalı ve tercih edilmelidir.

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler

  • Güneş gözlüğü alırken mutlaka bu konuda iyi olan gözlük markalarından satın alın.
  • Güneş gözlüğü seçerken yüz tipinize uygun, tamamen yüzünüzü kapatmayacak modeller seçin. Gözlerinize küçük yada büyük gelen güneş gözlüklerinden kaçının.
  • Göz rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka numaralı güneş gözlükleri takmaları gerekmektedir.
  • Gözlük camının koyu yada açık renk olması yerine UV ışınlarını engelleyip engellemediği kontrl edilmelidir.
  • Gözlük camı göze yakın yerleşmiş ve rengi homojen olmalıdır.

Sonbahar ve Kış Ayları İçin Gözlük Önerileri

güneş gözlüğü

Sonbahar ve kış aylarında kullanılacak hem koruyucu hemde birbirinden güzel ve şık tasarımlı güneş gözlüğü modellerine bir bakalım.

Büyük Çerçeveli Güneş Gözlükleri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da modanın kanatları altında olan geniş çerçeveli güneş gözlükleri en büyük kurtarıcımız oluyor.

büyük çerçeveli güneş gözlükleri

Kedi Gözü Güneş Gözlükleri

Son yılların en beğenilen modellerinden olan bu form gözlükler oldukça dikkat çekiyor.

Kedi gözü güneş gözlüğü modelleri

Retro Tarzı Güneş Gözlükleri

Geçmişten bugüne her zaman favoriler arasında olan bu gözlüklerden herkesin bir tane edinmesi lazım.

retro güneş gözlüğü modelleri

Pilot Model Güneş Gözlükleri

Uçmaya hazır mısınız? Bir dönem herkesin sahip olduğu pilot gözlükler önümüzdeki sezonda yepyeni tasarımlarla tekrardan trend olmaya hazırlanıyor.

pilot gözlük modelleri

Fütüristik Gözlükler

Her zaman moda dünyasının vazgeçilmez parçası olan bu gözlükler 2016-2017 sezonunda da sıkça karşılaşacağımız modeller arasında.

güneş gözlüğü kış

Güneş gözlüğü modelleri ile ilgili önerilerimiz bu kadar. Umarım bu kış için seçeceğiniz güneş gözlüğüne karar vermenizde size yardımcı olabilmişizdir.

 


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir