Anne & Bebek

Hamilelik Çatlakları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Hamilelikte yaşanması muhtemel olan çatlaklar hepimizin kafasında soru işareti oluşturuyor. Çatlaklar için yapılması gerekenleri bu yazıda sizlerle paylaşmak ve hem kendimden hem de çevremden gözlemlediklerimi iletmek istedim.

Öncelikle hamilelik çatlaklarının sebebini açıklamamız gerekiyor. Çatlaklar sadece hamileyken değil aşırı kilo alıp verdiğimiz dönemlerde de karşımıza çıkıyor. 9 ay içinde karnınızdaki büyümeyi ve bir günde eski haline gelmesini düşünün, böyle bir kilo alıp vermek gerçekten hayatınızın hiçbir döneminde başınıza gelmez. Dolayısıyla yapılacak ilk iş o büyümeyi minimuma indirmek. Bunu da nasıl yapacağız, tabi ki de sağlıklı ve yeterli beslenerek. “Sen iki canlısın ye” mantığı bizim toplumumuza çok yerleşmiş olmasına rağmen aslında bir o kadar da sağlıksızdır. Hamileliğin ilk aylarında alınan kilolar özellikle son aylara doğru yani bebeğin aslında büyümeye başladığı zamanlarda tahmin ettiğinizden çok daha büyük sağlık sorunları oluşturabilir. Özellikle ilk aylarda ve devamında kilo alımını normal seviyelerde tutmaya özen göstermemiz gerekiyor.

Hamile Çatlakları İçin Ne Kullanılmalı?

Su içmek şimdi her zamankinden çok daha önemli. Su hem kendiniz hem de bebeğiniz için muhteşem bir kaynak. Çünkü cildinizin elastikiyetini  arttırarak çatlak oluşumunu minimuma indirebilir. Hamilelikte hep dışarıdan sürülen nemlendiricilerden bahsedilir. Ancak vücudu içeriden beslemedikten sonra nemlendiriciler de yetersiz kalacaktır.

Dışarıdan sürülen ürünlere gelelim, piyasada satılan bir çok çatlak oluşumunu önleyen krem var. 20 TL ile 200 TL arasında kocaman bir sektörden bahsediyoruz. Peki gerçekten işe yarıyorlar mı? Dediğim gibi önemli olan cildin elastikiyetini arttırmak ve bunun için mucize ilaçlar aramaya gerek yok. Ben hamileliğimde aktardan satın aldığım bir çatlak önleyici yağ ve zeytinyağı içerikli paraben içermeyen bir krem kullanmıştım. İkisinin fiyatı toplamda sanırım 40 TL civarı tuttu. Normalde inanılmaz kuru bir cildim varken hamilelikte böyle bir sorun yaşamadım. Peki neden dersiniz? Çünkü normalde beslendiğimden çok daha sağlıklı besleniyor ve normalde içtiğimin 2-3 katı su içiyordum. Dolayısıyla bu ikisi bana fazlasıyla yetti ve doğum sonrasında sadece doğum çizgimin olduğu yerde 2 çatlağım oldu.

Hamilelikte alınan kiloların öneminden bahsetmiştim, hamileliğimi +13 kilo ile bitirdim ve normal doğum yaptığım için hızlı bir şekilde karın bölgem eski haline döndü, zaman içinde o 2 çatlak da görülemeyecek hale geldi. Esneyen deri eski şekline dönerken nemlendirerek destek olmak şart. bu yüzden doğum sonrasında da nemlendirici kullanmaya devam etmeniz gerekiyor, bir çok arkadaşımın doğuma kadar çatlağı yokken doğum sonrasında birden çatlakları oluşmaya başladı.

Doğum çatlakları sadece karın bölgesinde oluşmuyor. Özellikle iç bacak, bel ve kol içlerine de oluşma ihtimali olduğundan bu bölgelere de nemlendirici uygulamayı unutmayın. Özellikle duştan hemen sonra ve yatmadan önce sürerseniz cildin kendini yenilediği gece saatlerinde etkiyi arttırmanız mümkün olabilir.

Bir başka konu gebelik çatlaklarının genetik olup olmadığıdır, annenizde varsa sizde de olur denir ama ben buna çok inanmıyorum açıkçası. Benim annemde inanılmaz çatlaklar varken bende hiç oluşmadı, keza ailesinde hatta bir önceki hamileliğinde çatlak olmayan arkadaşlarım bir sonraki hamileliklerinde inanılmaz çatlaklarla karşılaştı. Hamileliğinizi en sağlıklı şekilde geçirmeye çalışırsanız, vücudunuz da aynı şekilde tepki verecektir diye düşünüyorum.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir