Soru-Cevap

Crohn Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

tarafından tarihinde yayınlandı.
Gözde Sormuş;

Merhaba Crohn Hastaları Nasıl beslenmeli? Neleri yemeli ve neleri yememeli?

Cevap

Merhaba Gözde Hanım.

Ağızdan anüse kadar sindirim sisteminde herhangi bir bölümünde ayrı zamanlarla veya aynı anda görülen iltihaplarla kendini gösterir. Bu hastalık kronik bir bağırsak hastalığıdır. Görülme sıklığı kadın ve erkekte eşit olup genellikle 18 ile 35 yaşları arasında görülen bu hastalık en çok sigara içen kişilerde oluşmaktadır. Bulaşıcı olmayan ama genetik olan bu bağırsak hastalığı, iltihabıdır.

Bu hastalığa Kuzeye gidildikçe yakalan insan oranı artmaktadır. Her yıl 100.000 kişiden ortalama 7 kişi bu hastalığa yakalanmaktadır.
Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmemek ile birlikte yeme alışkanlıkları ile alakalı değildir. Hastaların en dikkat etmesi gereken şey beslenme alışkanlıklarıdır. Her Crohn hastasının kendisine özgü bir diyeti mevcuttur çünkü hastalığın etkisi hastalara göre değişiklik gösterdiği için yetersiz beslenme ve kilo kaybı rastlanabiliyor.

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

-Karın ağrısı, karında şişlik, ishal(zaman zaman kanlı),kansızlık, kilo kaybı, dönem, dönem kabızlık atakları, halsizlik, ara sıra gelen ateş, üşüme, titreme… Ayrıca Crohn hastalarının beslenme alışkanlıkları çok önemlidir Crohn Hastaları Nasıl Beslenmelidirler sorusu hastalar tarafından çokça sorulan bir sorudur.

Crohn Hastaları Beslenme Önerileri

Crohn hastaları öncelikle kullandıkları ilaçlara dikkat etmelidirler ilaçlarını hekim kontrolünde kullanmalıdırlar çünkü aspirin ve romatizma ilaçları gibi ilaçlar Crohn hastalığını alevlendirebilir.Beslenme iltihabın giderilmesinde önemli rol oynadığı için bu hastalığı sahip olan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken şey denilebilir. Özellikle bu hastalık vitamin ve mineral eksikliğine yol açabileceği için beslenmeye dikkat etmek çok önemlidir.

Ortalama olarak her hasta farklı bir bağırsak problemi yaşadığı için genel olarak konuşmak gerekirse Crohn hastalığına sahip kişilerde en sık görülen eksiklik D vitamin ve B12 eksikliğidir.Bunun dışında verilebilecek faydalı gıdalar ise; balık, marul, yumurta(rafadan),bal, zeytinyağı, vişne, limon, çörek otu tohumu…(ve bu besinler her zaman ihtiyaç duyulduğu kadar tüketilmeli, fazla tüketmemeye çok dikkat edilmelidir.) Dikkat edilmesi gereken gıdalar; şeker, kahve, meyve suları, süt, alkol, sigara, yağlı besinler, sert gıdalar…

Crohn Hastalarında Sıvı Tüketimi

Sıvı tüketimi dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu hastalığa sahip olan kişiler normal insanlar gibi 1,5lt günde su tüketmelidir fakat ishal kaybı sebebiyle bu oranı eşitlemeyi unutmamalıdırlar. Bu sıvı kaybı kilo kaybına da yol açabilir o yüzden bu hastalığa sahipseniz ve kilo kaybı yaşarsanız aklınızda bulundurmanızda fayda var. Ayrıca bazı sıvılar bağırsağınızı rahatsız edebileceği için dikkat etmelisiniz.

Birçok kez üstüne değindiğim gibi Crohn hastalığı bir iltihap hastalığı olup kişiden kişiye belirtileri ve uygulaması değişebilmektedir bu sebeple yukarıdakileri uygulamadan ve özellikle herhangi bir ilaç kullanmadan önce kesinlikle hekim tavsiyesi almaya özen gösterin.

soru-sor


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir