Moda

Modada Bohem Tarz Rüzgarı: Bohem Tarz Nedir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bugün ki yazımızda bohem tarz ile ilgili bilgiler ve öneriler paylaşacağız. Eğer giyiminizi ve tarzınızı daha aykırı ve dikkat çekici kılmak istiyorsanız çok hoşunuza gidecek bir yazı sizleri bekliyor. Sizi daha fazla bekletmeden hemen konuya girelim. İlk olarak neymiş bu Bohem tarz, nereden geliyormuş bunu açıklayalım.

Bohem Tarz Nedir?

bohem modası

Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız, moda markalarının da koleksiyonlarında severek yer verdikleri bohem tarz, aslında adını Çek Cumhuriyetine bağlı Bohemia ülkesinden alır. Bohemia konulmuş tüm kuralları yıkmaya karar vererek, özgürce ve sanatla yaşamayı tercih edenlerin ülkesi olarak anılıyor. Bu yüzden bu rahatlık baho ya da bohem tarza da yansımış. Kökeni 1960’lara dayanan bohem tarz gençler, sanatçılar, kural dışı yaşamayı sevenler için vazgeçilmez bir tarzdır.

Bohem Tarzın Temel Unsurları

Genelde pamuk, deri, keten, süet gibi doğal kumaşlar ve birden fazla katmanlı dokular kullanılır. Ayakkabılarda topuklu tercih edilecekse çok yüksek olmayan dolgu topuk ya da platformlar ön plana çıkar.

bohem giyim tarzı

Kola takılan çokça bilezik, güneş gözlüğü, kolyeler, kemer, küpe ve saç bandı gibi aksesuarlar bohem tarz için oldukça önemlidir. Çiçek desenleri veya etnik desenler ile zenginleşebilir bir tarz olan bohem tarz yüksek belli pantolonlar, saçaklı, dantelden örgü ya da bol üst giyim kıyafetlerde sıklıkla kullanılır.

Bohem Tarz Eğilimi

bohem giyim tarzı eğilimi

Benzer yönleri olmasından dolayı sıklıkla hippilikle karıştırılan bohem tarz hippi tarzdan farklı olarak tiftik, kadife, triko gibi kumaşlardan oluşan ekstralarla zenginleştirilir. Şifon ve dantel ile harmanlanan ve daha romantik bir görüntüye sahiptir. Pastel tonlarda olabileceği gibi neon renkleriyle canlı modelleri de mevcuttur. Hippi tarzıyla birleştirilerek baho hippi tarzı denilen tarz yaratılabilir.

Bohem Giyim Tarzı Nerelerde Tercih Edilebilir?

Günlük hayatınızda daima baho tarzı ürünler kullanabilirsiniz. Klasik model baholarla iş hayatında da kullanabileceğiniz bir tarz elde edebilirsiniz. Bunun için çok parlak, iddialı ve canlı renklerden ve fazla hareketli giysilerden kaçınıp, daha açık ve pastel tonlarda sade ürünler tercih etmeniz doğru olacaktır. Partilerin, eğlencelerin, kutlamaların ise vazgeçilmezi olan bohem giyim tarzı kıyafetleri özellikle son sezonlarda daha fazla moda olmaya başlamıştır.

bohem tarz giyim

Girdiğimiz her mağazada rahatça karşılaşabileceğimiz bohem tarzdaki kıyafetler ve aksesuarlar ile günün sıkıcılığından kolaylıkla kurtulmamız ve kendimizi daha özgür, enerjik ve genç hissetmemiz mümkün.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir