Soru-Cevap

Aspirin İle Cilt Bakım Maskesi Yapılışı

tarafından tarihinde yayınlandı.
Burcu Sormuş;

SLM.. Aspirin ile cilde iyi gelen maske yapıldığını duymuştum. Nasıl yapabilirim, tarifini verirseniz ve ne işe yaradığı konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. kolay gelsin.

Cevap

Merhaba Bucru Hanım 🙂

Aspirin İle Yüz Cilt Güzellik Maskesi Yapımı

Birçoğumuz aspirini hastalıklarda kullanılır olarak bilirken, özellikle yağlı, gözenekli ve siyah nokta problemi olan ciltlere sağladığı iyileştirici etkisiyle de ön plana çıktığını duyunca şaşırıyoruz.

Aspirin Maskesi Ne İşe Yarar?

Aspirinin ana içeriği salisilik asittir. Salisilik asit ise iyileştirici ve antienflamatuar etkisi ile yağlı ciltlerin kurtarıcısı olmaktadır. Akneye bağlı kızarıklık ve ağrıları geçirir, siyah nokta oluşumunu önler, gözenekleri temizler, tahriş ve enfeksiyonu azaltır, yağı dengeler.

Aspirin İle Yüz Cilt Güzellik Maskesi Yapımı

3 adet aspirin

1 çay kaşığı bal

1 çorba kaşığı ılık su

Aspirinler ılık suda iyice eritilip içine bal ilave edilir. İyice karıştırılır. Burada iyice karıştırmak önemlidir. Temizlenmiş yüz ve boyuna, göz ve dudak çevresi hariç dikkatlice sürülür. İlk uygulamada 10 dakika bekletilir. Sonraki uygulamalar da süreyi 15 dakikaya çıkartmak gereklidir. Unutmayın ki uygulamalarda hafif bir kızarıklık ve yanma hissi olması normaldir.

Kuruyan aspirin maskesi eğer ciltte iltihaplı akne yoksa parmak uçlarıyla silgi gibi çıkartılır. Eğer akneler mevcut ise akne üzerleri ovulmaz su ile yıkanır. Böylelikle ölü hücreler atılmış ve gözenekler temizlenmiş olur. Eğer maske artarsa saklamayın. Her defasında yenisi yapılmalıdır. Aspirin maskesi uygulamasından sonra cilt tipinize uygun tonik ve yağsız bir nemlendirici kullanmak cildin PH seviyesi için önemlidir.

Unutmayın ki cildiniz yağlı ve akneli diye nemlendirici kullanmamak PH seviyesini bozar ve cilt iltihaplanmalara karşı savunmasız kalır. Tonikte de elinde olmayanlar için suyla seyreltilmiş sirke karışımını tavsiye ederim. Bir pamuk yardımıyla her gün sabah akşam tüm yüz ve boynunuzu silebilirsiniz. Sirke çok iyi bir antiseptiktir. Problemli cilt ile fazla oynamak ve bilinçsizce ürün kullanmak problemin daha fazla artmasına sebep olabilir. Eğer iltihap ve enfeksiyon belirtileri var ise öncelikle bir doktora başvurmak çok önemlidir.

 

 

soru-sor


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir